Gdzie jest obowiązek stosowania DSO?
DSO oznacza dźwiękowy system ostrzegawczy. Taki system informuje o zagrożeniu pożarowym oraz usprawnia przeprowadzenie ewakuacji. Podstawą jego działania jest emisja sygnałów dźwiękowych i poleceń głosowych, które mobilizują ludzi do opuszczenia budynku w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Alarmowy system DSO stosuje się w obiektach o różnym przeznaczeniu. W niektórych przypadkach jego instalacja jest jednak regulowana prawnie. Gdzie montaż DSO jest obowiązkowy?
W jakich budynkach istnieje obowiązek instalacji DSO?
Na obowiązek instalacji DSO w niektórych miejscach wskazuje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 roku. Zgodnie z jego treścią dźwiękowy system ostrzegawczy powinien się znaleźć w:
- budynkach handlowych lub wystawowych (jednokondygnacyjnych o powierzchni powyżej 8000 m2 oraz wielokondygnacyjnych o powierzchni powyżej 5000 m2),
- wysokich i wysokościowych budynkach użyteczności publicznej,
- salach widowiskowych i sportowych o liczbie miejsc wyższej niż 1500,
- kinach i teatrach o liczbie miejsc wyższej niż 600,
- stacjach metra i stacjach kolei podziemnych,
- szpitalach i sanatoriach o liczbie łóżek wyższej niż 200 w jednym budynku,
- budynkach zamieszkania zbiorowego o liczbie miejsc noclegowych powyżej 200,
- dworcach i portach, w których jednocześnie może przebywać więcej niż 500 osób.
Dźwiękowy system ostrzegawczy, szczególnie w nowoczesnych budynkach instaluje się wraz z innymi rozwiązaniami podnoszącymi bezpieczeństwo ich użytkowania. Wśród nich wymienia się m.in. systemy antywłamaniowe czy też monitoring wizyjny. W Warszawie montaż i serwis takich systemów alarmowych jest częścią oferty naszej Agencji Ochrony Glok.