Co oznacza skrót SUFO?
Ochrona osób i mienia to pojęcie znane każdemu. Istnieją jednak specjalne formacje, których celem jest wewnętrzna ochrona. Czym się charakteryzują? Na podstawie jakich rozporządzeń mogą powstawać? Kto może je tworzyć? Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc stworzyć formację SUFO? Jaka ustawa reguluje wszelkie prawa i obowiązki takiego tworu obronnego?
Czym jest SUFO?
Szukając definicji SUFO, należy odnieść się do Ustawy o ochronie osób i mienia z roku 1997, która jasno określa, że jest to specjalistyczna uzbrojona formacja ochronna, czyli wewnętrzna służba ochrony, którą tworzy się w myśl wspomnianej wyżej ustawy. Ochrona SUFO może być tworzona przez prywatne przedsiębiorstwa lub osoby, które uzyskały wcześniej koncesję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która uprawnia ich do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia. Takie osoby, jak również pracownicy przedsiębiorstw, muszą mieć pozwolenie na broń palną, które wydawane jest na okaziciela. Dokument ten wydaje się na podstawie innych przepisów.
Czym zajmuje się SUFO?
Skoro SUFO jest jedną z formacji ochroniarskich, czym różni się jej działanie od tradycyjnych firm? Okazuje się, że pracownicy działający w SUFO zajmują się przede wszystkim ochroną obiektów i konwojowaniem, czyli specjalnym rodzajem ochrony osób i mienia. Zadania te mogą wykonywać jedynie pracownicy, którzy zostali wpisani na specjalną listę kwalifikowanych pracowników ochrony. Pracownicy SUFO mają obowiązek ściśle współpracować z policją, a także jednostkami ochrony przeciwpożarowej, strażami miejskimi oraz jednostkami obrony cywilnej. Jakie zadania mogą wykonywać? Przede wszystkim mogą:
- stosować siłę fizyczną jako środek przymusu bezpośredniego;
- użyć broni palnej;
- legitymować ludzi w granicach chronionych obszarów.